Razstava “Zlata sled” ob 200-letnici prvega muzeja na Slovenskem

Avtor: M. B.

V Narodnem muzeju Slovenije je na ogled razstava “Zlata sled ob 200-letnici prvega muzeja na Slovenskem”. Razstava bo na voljo na ogled do 2. maja 2022.

Narodni muzej Slovenije: “Zlato je ena od skupnih točk, ki povezuje vse zbirke Narodnega muzeja Slovenije, zato smo ga izbrali za temo osrednje razstave ob 200-letnici muzeja.

Zlato je eden od najdragocenejših materialov, iz katerih so v preteklosti izdelovali najpomembnejše in najdragocenejše predmete, ki so utelešali moč, ugled in visok družbeni položaj lastnika ter odsevali njegovo bogastvo.

To pa niso edine značilnosti tega posebnega elementa. Zlato ima tudi simbolen pomen in v prenesenem pomenu izraža določene vrednote. Tudi te, seveda materializirane s predmeti in zgodbami, prikazujemo na jubilejni razstavi.

Predmete iz zlata (ali okrašene z zlatom), ki poudarja njihovo vrednost, lahko neposredno ali posredno povežemo z velikimi mejniki, dogodki in osebnostmi iz zgodovine slovenskega prostora.

Na tej simbolni ravni jih lahko uporabimo kot zlato (»rdečo«) nit s sporočilom o dolgoživi tradiciji prebivalstva in prostora, ki je pozneje s skupnim jezikom in kulturo postal prostor slovenskega naroda.

Osrednja razstava v atriju Narodnega muzeja Slovenije predstavlja štiri pomembne segmente, ki jih na materialni in simbolni ravni zaznamuje zlato. To so Moč in oblast, Cerkev in sveto, Čast in slava ter Bogastvo in razkošje.

Vsak od segmentov predstavlja del zgodbe, ki jo zaokrožata uvodni in zaključni del. V uvodnem delu se obiskovalci poučijo o zlatu kot zelo posebnem elementu in njegovih lastnostih, v zaključnem pa o mnogih konotacijah, ki jih v sebi nosi zlato na simbolni ravni.

Na ogled so predmeti iz matičnih zbirk Narodnega muzeja Slovenije, v razstavo pa so vključeni tudi predmeti iz zbirk slovenskih muzejev, ki so se z veseljem odzvali na naše povabilo k sodelovanju.

Tako 200-letnica ni le zlati jubilej Narodnega muzeja Slovenije kot naslednika Deželnega muzeja v Ljubljani, temveč jubilej vseh slovenskih muzejev, ki hranijo dediščino slovenskega naroda in Slovencev.”

Avtorska skupina: Andreja Breznik, Blaženka First, Darko Knez, Mateja Kos, Darija Mavrič Čeh, Alenka Miškec, Tomaž Nabergoj, Igor Ravbar, Tinka H. Selič, Uršula Vimer Kovaček Koordinatorici: Mateja Kos, Alenka Miškec.

Več o razstavi si lahko preberete tukaj!

Več

Zadnji članki