Avtor: Miran Černec
V Haarlemu na Nizozemskem je 5. februarja 1637 doživel svoj neslavni konec prvi znani finančni balon v zgodovini, t. i. tulipanska manija.
V okoli štirih letih borznih špekulacij, ki še danes predstavljajo redko viden primer kolektivne histerije, so navadne čebulice tulipanov na nizozemskih trgih iz tedna v teden dosegale višje cene in mnogi so bili na vrhuncu norije zanje pripravljeni prodati ali zastaviti vse svoje premoženje.
Toda v le nekaj dneh februarja 1637 je balon nenadoma počil, cene so zgrmele navzdol in tisoči ljudi, ki so čebulice kupovali za absurdno drag denar, so čez noč ostali brez vsega …
Še vedno se sicer krešejo mnenja, kako močno je pok tega balona vplival na nadaljnji gospodarski razvoj Nizozemske, takrat najbogatejše evropske dežele, in koliko njenega prebivalstva je dejansko prizadel.
Danes je gotovo znano vsaj to, da so bili med »tulipansko manijo« prvič razviti in uporabljeni mnogi zapleteni in tvegani finančni instrumenti, ki so v nekoliko posodobljeni obliki pripeljali do borznih zlomov podobnih razsežnosti tudi v 21. stoletju.
Članek je bil prvotno objavljen v reviji Demokracija.